Portal ogłoszeniowy jest na wyciągnięcie ręki bez konieczności zagłębiania się w tajniki tworzenia stron internetowych. Jednak co innego pisanie bloga, prowadzenie regionalnego portalu newsowego bądź stworzenie strony z rankingami, a co innego portal ogłoszeniowy. Wybór odpowiedniego CMS determinuje późniejsze koszty, wydajność portalu, łatwość obsługi i w efekcie monetyzację.
Darmowe kreatory z tysiącami wtyczek, licznymi szablonami i dodatkami kuszą szybkim startem, bez większych kosztów. Ale co potem? Podpowiadamy, jak postawić własny portal z ogłoszeniami, który nie będzie zżerał zysków, a przy tym w sytuacji awaryjnej możesz zadzwonić do programisty.
Czym różnią się CMSy?
Wpisując w wyszukiwarkę najlepszy CMS pod portal ogłoszeń/blog/stronę firmową z pewnością na najwyższych pozycjach znajdą się wordpress.com i wordpress.org. Na hasło Wordpress chyba już każdemu w głowie pojawia się synonim strona internetowa.
Na rynku oczywiście dostępnych jest wiele różnych platform oferujących możliwość stworzenia własnej strony internetowej za darmo bądź niskim kosztem. Przykładem Joomla, Shopify, Drupal, Wix ale tylko nasz CMS jest w 100% dostosowany do portalu z ogłoszeniami. CMSy różnią się pod wieloma względami a jedną z najistotniejszych różnic jest ich przeznaczenie. Nasz CMS jest przygotowany do obsługi dziesiątek tysięcy użytkowników, łatwego i szybkiego dodawania ogłoszeń, i co ważne jest dostosowany do polskich przepisów.
Na marginesie, darmowy CMS dla przykładu wordpress - który wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem na początek później może rodzić niemałe koszty. Rozwiązanie w postaci wordpressa to często dodatkowo płatne wtyczki, spersonalizowane szablony, a nawet abonament za korzystanie. Kolejna kwestia to potrzeba ciągłych aktualizacji wordpressa i jego wtyczek, które generują dodatkowe koszty związane z obsługą programistyczną. Zatem zanim zdecydujesz się na konkretny system, przeczytaj poniżej, zalety i wady największych platform oraz naszego systemu.
Popularne CMSy dla portalu ogłoszeniowego
Portal ogłoszeniowy ma specyficzne wymagania w porównaniu z standardowym blogiem czy stroną internetową. Popularne, mniejsze i większe portale ogłoszeniowe, są odwiedzane przez setki, tysiące, a nawet miliony użytkowników miesięcznie. Przeglądają ogłoszenia, kontaktują się z ogłoszeniodawcami, wstawiają/odświeżają ogłoszenia. Jeśli ogłoszenia ładują się powoli, statystyczny Kowalski kliknie na czerwony krzyżyk i więcej nie wróci na stronę.
Jeśli chodzi o blog bądź stronę firmową - szczególnie w przypadku małych działalności mają mniejsze natężenie ruchu, zatem korzystanie z bezpłatnych narzędzi często ma sens. Z portalem ogłoszeniowym jest inaczej. Który CMS wybrać?
1. Wordpress
Z danych W3Techs wynika, że ponad 40% stron internetowych na świecie powstaje na ich CMS. Jednak czy duży zawsze i w każdym przypadku oznacza najlepszy? Niekoniecznie. Dlaczego? Z prostej przyczyny, bo jak coś jest do wszystkiego i jak Wordpress posiada tysiące wtyczek, dodatków i szablonów to po pierwsze nie wszystko jest ze sobą kompatybilne, a po drugie spersonalizowanie portalu i utrzymanie go niekoniecznie będzie tanie.
Oczywiście Wordpress ma wiele zalet, natomiast część z cech platformy można potraktować zarówno jako zaletę jak i jako wadę. Przykładem zaletą jest duży wybór wtyczek, ale już wadą ich aktualizacje, możliwy brak kompatybilności i zmniejszenie wydajności portalu.
Zalety Wordpress:
łatwa instalacja - zajmuje od kilku do kilkunastu minut,
za darmo - Wordpress jest oprogramowaniem open source, czyli z założenia darmowym (nie ma opłat za licencję i użytkowanie platformy), jeśli skorzystasz z bezpłatnych wtyczek, szablonów i dodatków jest to jedna z tańszym opcji na wstępie,
wiele motywów do wyboru - darmowe i płatne premium,
poprawne wyświetlanie na każdym ekranie - strony są responsywne,
łatwa optymalizacja pod kątem wyszukiwarek - dedykowane temu wtyczki.
Brzmi dobrze? Jednak Wordpress ma też wady, o których warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na postawienie portalu ogłoszeniowego na tym CMS. Co prawda Wordpress oferuje niemały wybór szablonów pod portale z ogłoszeniami w cenie około 1000 zł, ale jest kilka haczyków. Jakich? Konieczne jest podpięcie wtyczek, przetłumaczenie, ustawienie wszystkiego, by portal działał szybko i wydajnie. Bo ze statystyk wynika, że jak ładuje się dłużej niż 3 sekundy, to spory odsetek użytkowników rezygnuje.
Wady Wordpress:
częste aktualizacje - co może wpływać na kompatybilność motywów, wtyczek, dlatego najlepiej wykonywać kopie strony przed aktualizacją,
trudny w obsłudze - duży wybór funkcji przekłada się na utrudnioną obsługę, z którą może mieć problem osoba, która nie ma do czynienia z programowaniem,
drogi w utrzymaniu - faktem jest, że wiele funkcji nie wymaga żadnych opłat, ale jeśli chcesz mieć spersonalizowany portal to po pierwsze za każdą opcję premium czeka płatność, a po drugie gdy nie masz wiedzy musisz zainwestować w builder, np. Divi, Elementor,
brak innowacji - od początku funkcjonowania panel administratora nie zmienił się zbytnio, co prawda Wordpress stawia na rozwój, ale wciąż odczuwany jest brak nowoczesnych rozwiązań na platformie,
częsty cel hakerów - najbardziej popularna platforma jest narażona na szukanie luk przez osoby z nieuczciwymi zamiarami,
wolno się ładuje - im więcej funkcji i opcji, tym wolniej działa strona na Wordpress, co ma kluczowe znaczenie dla portalu ogłoszeniowego, na marginesie wolno ładująca się strona gorzej się pozycjonuje.
Szablon na Wordpress musisz dostosować do polskich przepisów i płatności, co również rodzi dylematy, jak to zrobić. Podsumowując, Wordpress polecamy dla blogerów i jako stronę dla firmy. Natomiast w przypadku portali ogłoszeniowych są lepsze, optymalniejsze i bardziej dostosowane do ich prowadzenia systemy. Warto też wiedzieć, że Wordpress wcale nie jest prosty w obsłudze dla początkujących, zwłaszcza że konieczne przy stawianiu portalu z ogłoszeniami będzie dodanie około 20-30 wtyczek. Postawienie portalu na Wordpress nie jest łatwe jeśli nie znasz podstaw HTML, CSS, PHP. Ponadto, gdy portal działa coraz wolniej, a koszty nie spadają, to często pojawia się myśl o przeniesieniu go na inny system - przeniesienie rodzi niemałe wydatki.
2. Joomla
Początki Joomla są zbliżone do Wordpress, różni je około dwóch lat. Najpierw był Wordpress, a potem Joomla. Co prawda Joomla nie ma takich zasięgów i statystyk jak Wordpress, ale na tym CMS powstało już miliony stron w internecie. Chętnie jest wykorzystywany do kampanii społecznych, stron firmowych oraz serwisów informacyjnych. Polecany jest zarówno dla małych jak i dużych portali, natomiast podobnie jak w Wordpress, nie jest to typowy, dedykowany portalom ogłoszeniowym system.
Joomla ma wiele zalet, jedną z nich jest bezpłatna wersja, dzięki czemu stronę internetową w prostej formie, możesz prowadzić bez kosztów albo minimalnym nakładem. Natomiast nie sprawdzi się to przy portalu z ogłoszeniami, który potrzebuje różnych rozszerzeń, często wersji płatnej. Zatem koszty szybko rosną.
Zalety Joomla:
dostęp w różnych językach - obecnie w ponad stu, w tym w języku polskim,
strona jest responsywna - dopasowuje się do przekątnej ekranu,
duży wybór darmowych motywów - z możliwością modyfikacji,
tysiące wtyczek - ciągłe innowacje i poszerzanie funkcjonalności platformy, mniej niż Wordpress,
łatwa instalacja.
Joomla jeszcze kilka lat temu była mocną konkurencją dla Wordpress, niestety technologicznie nie szła jak Wordpress i dziś ma tylko mały kawałeczek z rynkowego tortu CMSów.
Prosta i szybka instalacja niestety bywa zgubna, bo panel administratora nie jest taki łatwy w obsłudze. Dla wielu Joomla jest trudniejsza od Wordpress, zatem początkujący administrator może poczuć się przytłoczony ilością funkcji i zniechęcony dalszą działalnością. A to niejedyna wada Wady Joomla:
ma częste aktualizacje - a poszczególne rozszerzenia mogą wchodzić ze sobą w konflikt,
nie odpowiada na potrzeby bardziej wymagających - przykładem rozbudowany portal z ogłoszeniami, choć możesz go postawić na tym CMS, to już niekoniecznie stworzysz spersonalizowany portal,
wolno chodzi przy wielu rozszerzeniach - każda kolejna funkcja obniża wydajność, podobnie jak w Wordpress,
dodatkowe koszty - prostą stronę stworzysz bez większych nakładów, ale w przypadku portalu ogłoszeniowego konieczne będzie sięgnięcie do kieszeni, bo część szablonów i wtyczek jest płatna.
Portal z ogłoszeniami powinien być łatwy w zarządzaniu i obsłudze. Niestety wielość funkcji Joomla i skomplikowany panel administratora mogą rodzić problemy w zarządzaniu portalem. W konsekwencji zamiast skupiać się na budowaniu społeczności, marketingu, reklamie, monetyzacji, popadasz w niezadowolenie i frustrację. Reasumując, faktycznie na starcie zaoszczędzisz kilkaset złotych, ale w efekcie późniejsze wydatki albo chęć przeniesienia portalu rodzą kolejne niepotrzebne koszty.
3. Nasz CMS
Nie tylko znane i popularne platformy oferują gotowe rozwiązania, swoją drogą niekoniecznie dopasowane do portalu ogłoszeniowego. Świetnie sprawdzają się jako strona newsowa, blog, czy przy kampaniach społecznych, ale portal z ogłoszeniami potrzebuje optymalnie dopasowanego systemu. Nasz CMS w praktyce jest prosty w obsłudze i podobny do olx. Zatem sprawdzony na polskim rynku i dobrze przyjęty przez użytkowników.
Faktem jest, że nasz system jest droższy na starcie - zamykamy się w 10 tys., ale później nie płacisz za wtyczki i inne usługi, dlatego wydane na starcie pieniądze są inwestycją w oszczędności na etapie prowadzenia portalu.
Co oferuje nasz CMS? Gotowy, przygotowany do łatwej obsługi portal, zgodny z polskimi przepisami i stworzony z myślą o polskich użytkownikach.
Zalety naszego CMS:
przetestowany system - działamy na rynku 14 lat, a nasi klienci przetestowali i pozytywnie oceniają portal,
sprawdzone rozwiązanie - jeśli innym się udało, to Twój pomysł na portal z ogłoszeniami z naszym systemem ma duże szanse na powodzenie,
łatwość obsługi - dzięki temu masz czas na działania marketingowe i budowanie społeczności wokół portalu,
przyjazny w użytkowaniu - internauci wygodnie korzystają ze sprawdzonego modelu, a łatwość korzystania przekłada się na lojalność,
dostosowany do polskiego prawa - nie musisz martwić się zawiłościami polskiego prawa,
schemat, moduły, kategorie są gotowe - podobnie jak język,
bez aktualizacji wtyczek - i bez problemu braku kompatybilności,
nie ma opłat za ‘opiekę’ programisty nad bezpieczeństwem aktualizacji wtyczek - odpada comiesięczny koszt,
wsparcie agencji, która ma kilkanaście lat doświadczenia - wiesz do kogo się zwrócić w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
Wordpress i Joomla to duże i znane platformy, jednak nie masz telefonu do zaufanego człowieka, który podpowie w razie wątpliwości bądź rozwiąże problem. Oczywiście nasz system nie jest idealny, bo idealne CMSy nie istnieją, więc musimy wspomnieć też o wadach.
Wady naszego CMS:
wyższy koszt początkowy w porównaniu z gotowym szablonem np. Wordpress,
ograniczone możliwości wprowadzania zmian w szablonie przez panel administratora - konieczne zmiany w kodzie.
Podsumowując, nasz CMS to gotowy portal z filtrami, kategoriami, powiadomieniami email, w pełni funkcjonalny. Stworzony do tego, by rozwinąć skrzydła w dowolnej branży. Nasi klienci już działają w różnych branżach, jak i z portalami z ogłoszeniami w wielu kategoriach. Przetestowany system to gotowe narzędzie, które uruchamiamy w krótkim czasie. CMS jest dostosowany do prowadzenia wydajnego, przyjaznego dla użytkowników i łatwego w obsłudze dla administratora portalu. Stworzonego w celu monetyzacji - osiągania w przyszłości pasywnego dochodu.
Portal ogłoszeniowy to doskonały przykład na to, że lepiej wydać na początku, a potem oszczędzać, niż stworzyć go niskim kosztem i co miesiąc dopłacać. Oczywiście wybór należy do Ciebie, a teraz, gdy już znasz możliwości, zalety i wady różnych rozwiązań, mamy nadzieję, że stanie się prostszy. Zapraszamy do kontaktu i konsultacji, z chęcią szerzej przedstawimy nasz gotowy system.