Rola i znaczenie responsywności dla strony internetowych
Data dodania: 2021-03-01
Sprawdźmy, czy jesteś ślepy. O roli responsywnej wersji strony www.
Zanim przejdziemy do sedna, zróbmy szybki test. Wyciągnij dłoń przed siebie, tak by twoja ręka była całkowicie wyprostowana. Rozłóż swoje palce tak szeroko, jak tylko możesz. Wyobraź sobie, że rozpościerasz je na wzór pięknego, intensywnie czerwonego liścia klonu. Teraz skup się i skoncentruj całą swoją uwagę na palcach. Ile ich widzisz?
O ile w dzieciństwie nie ryzykowałeś zabawy z niebezpiecznymi narzędziami, odpowiesz że masz przed sobą pięć zdrowych palców. Brawo. Skoro zatem przeszedłeś pozytywnie nasz krótki, może nawet prymitywny, test na widzenie, wytłumacz proszę dlaczego pozostajesz ślepy na tłumy użytkowników mobilnych, które chcą korzystać z twojej strony internetowej, ale umyślnie im tę sprawę utrudniasz i odsyłasz z kwitkiem?
Według badań Flurry Analytics przeprowadzonych w 2015 r., aż 44% Polaków korzysta z urządzeń mobilnych. Więcej niż połowa, bo 60% użytkowników Facebooka loguje się do serwisu z poziomu smartfona. Z kolei aż 91% przebadanych osób odpowiada, że smartfon jest dla nich równie ważny co dezodorant!
Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ rynek urządzeń mobilnych rośnie w piorunującym tempie, za którym ciężko nadążyć. Wielu właścicieli stron internetowych mentalnie wciąż tkwi w tym samym miejscu, co kilka lat temu. Osoby te nie biorą pod uwagę, że większość odwiedzających (w zależnościod branży) może korzystać ze smartfonów. W takiej sytuacji trzeba zadać sobie pytanie: czy mój serwis przygotowany jest na przyjęcie takich użytkowników?
Kiedy internet w urządzeniach przenośnych dopiero debiutował, nikt nie zwracał uwagi na to że przeglądanie stron internetowych jest niewygodne. Nie przeszkadzało powiększanie ekranu i przesuwanie strony, by przeczytać treść rozciągniętą w za długich wierszach. Hej, w końcu mogliśmy przeczytać świeże ploteczki bez konieczności uruchamiania peceta, a to już coś!
Wraz z upowszechnieniem mobilnego internetu sytuacja uległa diametralnej zmianie. Dziś internauci oczekują, że wchodząc na stronę treść automatycznie dostosuje się do szerokości ekranu, a wszystkie zdjęcia będą wyświetlać się poprawnie. Dochodzimy wręcz do sytuacji, gdzie użytkownicy smartfonów dostają strony z ruchomymi sliderami, rozwijanym menu, przyciskami powrotu na górę strony, okienkami pop-up czy interaktywnymi suwakami oraz tabelami. Korzystanie z internetu na smartfonie staje się wygodniejsze, niż z poziomu komputera stacjonarnego.
Nawet jeżeli spora grupa odwiedzających ma opory przed podejmowaniem decyzji zakupowych z poziomu smartfonu, nie należy ich lekceważyć. Wiele osób bowiem przegląda oferty właśnie na urządzeniu mobilnym, aby później sfinalizować zakup przed pecetem. Jeśli zniechęcimy odwiedzającego niedostosowaną wersją witryny mobilnej, stracimy klienta. Patrząc na ciągły wzrost liczby osób korzystających ze smartfonów, najwyższy czas wziąć się za dostosowanie swojego serwisu do współczesnych realiów.
Nasi klienci mogą spać spokojnie. Zarówno skrypt bazy noclegowej, anonsów erotycznych, jak i skrypt ogłoszeń są responsywne. W chwili, gdy ktoś odwiedza stronę, system automatycznie wykrywa, czy korzysta on z urządzenia stacjonarnego czy mobilnego. Na tej podstawia wyświetla odpowiednią wersję strony, tak aby korzystanie z niej było dla użytkownika maksymalnie wygodne. Wszystkie funkcjonalności działają poprawnie również na smartfonach.
Serwis noclegowy to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie dla osób, którym chodzi po głowie prowadzenie własnego biznesu internetowego, lecz nie mają innowacyjnego pomysłu lub brak im umiejętności...